top of page

Pejković & Jelača Marijančević: Crno bijelo u boji

27. 2. – 13. 3. 2024.

Otvorenje izložbe "Crno bijelo u boji" Dražena Pejkovića i Tončice Jelača Marijančević Tonke će se održati u utorak, 27.veljače 2024. u 19:00 sati u galeriji Studio-21-. Kustosica izložbe je Dora Derado Giljanović.

Izložba ostaje otvorena do 13.ožujka 2024.

Predgovor izložbe

 

Veliki prasak nije bio onakvim kakvog ga zamišljamo – blještav poput vatrometa, popraćen slavljem i fanfarom. Naprotiv – njegovom je svjetlu trebalo više stotina tisuća godina da se oslobodi i obasja svemir, a živih bića još nije bilo da proslave vlastito postojanje.

Za Velikog praska, zvijezde su nastale zahvaljujući sili teže koja je njihove molekule dovoljno sljubila. Ove iste zvijezde su, po presušivanju svoje nuklearne energije, počele propadati u sebe, čime su nastajale crne rupe – džepovi svemira u kojima je sila teže toliko snažna da guta čak i svjetlo. Crnina – nedostatak svjetla, a time i boje; bjelina – prevlast svjetla i prisutnost svih boja u jednome.

Ovaj orkestar zbivanja, ova svemirska drama, na žalost je nešto čemu nismo svjedočili. Ples molekula, stoljetni bljesak, implozija zvijezda i usisavanje materije poput naglog decrescenda dočarani su, barem na trenutak i barem u jednom aspektu, u simbiozi radova dvaju umjetnika – Tonke Jelače Marijančević i Dražena Pejkovića.

Naizgled suprotne, Draženove i Tonkine skulpture imaju mnogo toga zajedničkog. Reklo bi se da su sazdane od iste kozmičke materije. Oboje grade skulpture polazeći od žičane osnove. Tonka pažljivo gradi svoje skulpture od finog papira i nježnog pamuka. No, i Draženova su klupka crnine zapravo nježna usprkos prvotnom dojmu oštrine i nakostriješenosti – rađena od crnih niti, pomno vezanih poput čipke oko gipsano-žičanog kostura.

Dva su ovo kiparska rukopisa koja se sudaraju i stvaraju novi život i novu interpretaciju. A da nema njihove suprotnosti, ne bi bilo ni tog novog života.

Postavljena na tri punkta u galerijskom prostoru strše dramatične, crne skulpture Dražena Pejkovića. Središnje „kozmičko jaje“ utjelovljenje je Velikog praska – dramatično i crno. No, iz njega zato izvire zraka svjetla, „Velika mahuna“ Tonke Jelače Marijančević, koja prodire u njega i iz njega se izlijeva, šireći se po galeriji. Njezina mekana, pamučna nutrina gnijezdo je života. Svjetlo je to koje je nastalo iz velikog praska i zahvaljujući kojem su rođene brojne zvijezde i klice budućeg života. Ovo nas upućuje da čak i usred kozmičke tmine, svjetlo će naći načina da se probije.

Po podu rasute Tonkine krilate „klice“ – skulpture rađene od nježnog papier-mâchéa – suprotnost su Draženovim prividno grubim, crnim totemima koji se doimaju da štite „kozmičko jaje“ u stražnjem dijelu galerijskog prostora. Tonkine sjemenke, točkasto rasute po tlu, naizgled ogledaju zvjezdano nebo prema kojem gledamo s toliko divljenja.

Ove malene ali moćne bijele klice plešu oko Draženovih crnih totema, kao da ih zadirkuju što ih ne mogu progutati, nalik crnim rupama koje gutaju svjetlo.

Kozmički ples je orkestriran, a galerija postala svemir u malome.

Pruži nam se prilika da budemo svjedoci Velikog praska – doista emotivni nabijen trenutak. U jednoj krajnosti nas može obuzeti osjećaj minornosti spram veličine svemira, a u drugoj osjećaj pripadnosti i zahvalnosti za time što nam je život podaren…

Predgovor izložbe: Dora Derado Giljanović

O umjetnicima

DRAŽEN PEJKOVIĆ (1968.) profesionalno se bavi arhitekturom i urbanizmom, a živi i radi u Splitu. Svoja kreativna istraživanja započinje 1986. godine tijekom srednje škole, a nastavlja ih za vrijeme studija arhitekture pod mentorstvom umjetnika Josipa Vanište i Andrije Krstulovića. Na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je 1994. godine, a tijekom profesionalnog djelovanja radi u resoru urbanizma Grada Splita i IGH-u kao voditelj projekata. Za gostujućeg nastavnika na Fakultetu građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu  izabran je 2011. Godine. Pejković je višestruki dobitnik nagrada na urbanističko-arhitektonskim natječajima, a sudjelovao je u nizu skupnih i samostalnih arhitektonskih i umjetničkih izložbi. Glavni je projektant i koautor  Spaladium arene u Splitu (u suradnji s 3LHD iz Zagreba), te član tima koji je izradio Generalni urbanistički plan Splita 2005. godine. Autor je nekoliko stručnih tekstova objavljenih u časopisu Čovjek i prostor i u Slobodnoj Dalmaciji. Uključen je u razne umjetničke suradnje i projekte, a od 2013. godine surađuje s Hrvatskom tvornicom tepiha Regeneracija – Zabok u sklopu projekta „AUTOPORTRETI“. Pejkovićev ciklus „GENESIS“, započet 2000. godine, zamišljen je kao ciklus od sedam dijelova/izložbi tijekom sedam uzastopnih godina.


TONČICA JELAČA MARIJANČEVIĆ rođena je 1965 u Selcima na Braču u tradicionalno klesarskoj obitelji,gdje je stekla senzibilnost za formu. Pohađa srednju umjetničku školu u Splitu i 1983 se upisuje na ALU u Sarajevu, smjer kiparstvo, kod profesora Alije Kučukalića, te završava studij 1987.godine. Pedagoške predmete polaže 2000 i radi kao profesor modeliranja, crtanja i slikanja u srednjoj umjetničkoj školi u Splitu na određeno vrijeme.​ Izrađuje skulpture, uglavnom ambijentalne instalacije u kaširanom pamuku, rižinom papiru i drugim materijalima (drvo, metal, žica, teracota…) popraćeno svjetlosnim i zvučnim dodacima,koje sama izvodi. Bavi se izradom keramike u raku tehnici te fotografijom, naročito podvodnom. Izlagala je na 19 samostalnih izložbi i više skupnih.

​NAGRADE: Srebrna plaketa za instalaciju Tragovi vremena na IV. hrvatskom trienalu keramike u Rijeci 2019 i u Kninu na Međunarodnom bienalu portreta ( 2022.), posebno priznanje žirija za svoj rad Sanjam.

U statusu je samostalne umjetnice, član HULU i Fotokluba u Splitu, gdje živi i radi.

Iz medija

Kustosica: Dora Derado Giljanović

Foto: Žaklina Antonijević

Organizacija: Udruga za kulturu "Beat"

Izložba je organizirana uz podršku Ministarstva kulture i medija RH.

bottom of page